Recharakteryzacja w cenach transferowych – wątpliwości nie ma końca
Fiskus próbuje ingerować w przedmiot transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi przed formalnym wprowadzeniem takiej możliwości w ustawach o PIT i o CIT. Oliwy do ognia w tej materii dolewa niejednolite orzecznictwo sądów administracyjnych.
Pod koniec 2018 r. dokonano dużej nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o CIT. Od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z ustawą o CIT w przypadku, gdy organ podatkowy uzna, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną nie zawarłyby takiej transakcji, jaką zawarły podmioty powiązane, zastępuje on transakcję kontrolowaną (tj. zawartą pomiędzy podmiotami powiązanymi) transakcją uznaną za właściwą (tj. taką, jaką zawarłyby podmioty niepowiązane) lub w ogóle transakcję tę pomija. Do kalkulacji wynagrodzenia organ stosuje metodę odpowiednią dla transakcji właściwej. Jest to tzw. recharakteryzacja (reklasyfikacja) transakcji.
Możliwość dokonywania recharakteryzacji transakcji w rozumieniu przepisów o cenach transferowych wynika z art. 11d ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 11c ust. 4 ustawy o CIT (odpowiednio art. 23p ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 23o ust. 4 ustawy o PIT). To szczególnie silny oręż w rękach fiskusa. Co równie istotne, przepisy pozwalają organom nie tylko na recharakteryzację (przekwalifikowanie) transakcji kontrolowanej na transakcję właściwą, ale również na zupełne pominięcie transakcji zawartej pomiędzy podmiotami powiązanymi i odstąpienie od metody kalkulacji ceny zastosowanej przez powiązanych kontrahentów, co wynika z art. 11d ust. 5 pkt 1 w zw. z art. 11c ust. 4 ustawy o CIT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta